چرا تایرهای خودروهای الکتریکی با تایرهای معمولی تفاوت دارند؟

بدون دیدگاه

ما وارد عصر خودروهای برقی می شویم. از آنجایی که بیشتر مصرف کنندگان و دولت ها آلایندگی کم و حمل و نقل سازگار با محیط زیست را در اولویت قرار می دهند، فروش خودروهای الکتریکی به شدت افزایش یافته است. تنها در سال 2021، فروش جهانی خودروهای الکتریکی 80 درصد افزایش یافت. همانطور که این خودروهای الکتریکی وارد بازار و جاده ها می شوند، مصرف کنندگان باید بدانند که آنها با وسایل نقلیه گازسوز متفاوت هستند. آنها متفاوت ساخته شده اند، و در نتیجه، نیازهای متفاوتی دارند – به خصوص در مورد لاستیک های آنها.
تایرهای خودروهای برقی به طور خاص برای بهبود عملکرد خودروهای الکتریکی و جبران خطرات خاص طراحی شده اند. اگرچه از نظر فنی می‌توانید لاستیک‌های معمولی را روی تسلا یا نوع دیگری از خودروهای برقی خود قرار دهید، توصیه نمی‌شود. انجام این کار می تواند بر تجربه رانندگی شما و عملکرد خودرو تأثیر منفی بگذارد. بیایید کمی عمیق‌تر به این موضوع بپردازیم که چرا لاستیک‌های خودروهای الکتریکی با لاستیک‌های سنتی متفاوت هستند.

1) وسایل نقلیه الکتریکی وزن بیشتری دارند:

لاستیک های ماشین های الکتریکی به طور منحصر به فردی برای تحمل وزن وسایل نقلیه الکتریکی طراحی شده اند. وزن خودروهای برقی به دلیل باتری های سنگین، به طور قابل توجهی بیشتر از خودروهای معمولی است. بیش از یک سوم خودروهای الکتریکی بیش از 2000 کیلوگرم (بیش از 4400 پوند) وزن دارند. از سوی دیگر، وسایل نقلیه گازسوز با اندازه متوسط، کمتر از 3000 پوند وزن دارند. فقط شاسی بلندهای بزرگ گازسوز با وزن یک خودروی برقی متوسط رقابت می کنند.
یک باتری خودروی الکتریکی به تنهایی می تواند تا 1000 پوند وزن داشته باشد. در مقایسه، یک موتور خودروی گازسوز معمولاً بین 165 تا 450 پوند (بسته به تعداد سیلندرها) وزن دارد. اگرچه یک خودروی الکتریکی می‌تواند از لاستیک‌های معمولی استفاده کند، اما وزن باتری می‌تواند باعث فرسودگی سریع لاستیک‌ها شود. دارندگان وسایل نقلیه الکتریکی بهتر است تایرهای مخصوص خودروهای برقی را انتخاب کنند که بتوانند وزن باتری را تحمل کنند و عملکرد خودرو را بهینه کنند.

2) وسایل نقلیه الکتریکی به لاستیک هایی با کشش بیشتر نیاز دارند:

یکی دیگر از دلایل طراحی هدفمند تایرهای برقی: وسایل نقلیه الکتریکی به کشش قابل اعتمادتر و شدیدتر نیاز دارند. گشتاور خودروهای برقی بیشتر از خودروهای معمولی است. در نتیجه نیاز به کشش بیشتری نیز دارند. هنگامی که خودروی برقی به سرعت شتاب می گیرد، به محض فشردن پدال، به کشش قوی برای ارتقای فرمان و ترمز ایمن نیاز دارد. به همین دلیل است که لاستیک‌های خودروهای الکتریکی با طرح‌های دنده‌ای بسیار سفت و عریض طراحی شده‌اند. این امر احتمال لغزش را کاهش می دهد و درجه بیشتری از چسبندگی در جاده را فراهم می کند. اکثر لاستیک های خودروهای برقی همچنین دارای شیارهای به هم پیوسته در الگوی آج هستند که به جلوگیری از هیدروپلنینگ در شرایط مرطوب کمک می کند.
هنگامی که رانندگان خودروهای برقی مزایای لاستیک خودروهای الکتریکی را نادیده می گیرند، در واقع احتمال لغزش و از دست دادن چسبندگی خود در جاده را افزایش می دهند – به خصوص در هوای بد!

3) صدای تایر معمولی حتی بلندتر به نظر می رسد:

وسایل نقلیه الکتریکی عناصر متفاوتی را نسبت به اکثر خودروهای گازسوز در اولویت قرار می دهند. برای مثال، سازندگان تسلا و سایر خودروهای برقی تاکید زیادی بر تجربه رانندگی دارند. محصولات آنها بی صدا هستند – و شما یک تایر برقی می خواهید که این ویژگی را افزایش دهد. خودروهای الکتریکی صدای موتور تولید نمی‌کنند، بنابراین اگر لاستیک‌های خودروی شما پر سر و صدا هستند، بیشتر از خودروهای گازسوز متوجه صدا خواهید شد. به همین دلیل است که اکثر دارندگان خودروهای برقی لاستیک هایی را انتخاب می کنند که به طور خاص برای کاهش صدای جاده از طریق فوم و ترکیبات لاستیکی جاذب صدا طراحی شده اند. شما می‌توانید به دنبال لاستیک‌های معمولی باشید که نسبتاً بی‌صدا هستند، اما یک تایر مخصوص خودروهای الکتریکی از قبل برای صدای کم طراحی شده است و مزایای دیگری را نیز ارائه می‌کند.

4) شکل تایر می تواند برد خودروهای الکتریکی را افزایش یا کاهش دهد:

لاستیک های وسایل نقلیه الکتریکی معمولاً شکل متفاوتی نسبت به اکثر لاستیک های سنتی دارند. متوجه خواهید شد که آنها قد بلندتر و باریک تر هستند. این یک انتخاب طراحی هدفمند است که به منظور کاهش مقاومت غلتشی و افزایش قابلیت‌های برد خودروهای الکتریکی است. اگرچه لاستیک های پهن به طور کلی برای هندلینگ بهتر در نظر گرفته می شوند، آنها همچنین باعث افزایش سطح جلوی خودرو و در نتیجه افزایش کشش آیرودینامیکی می شوند. صاحبان خودروهای برقی به راه‌هایی برای به حداکثر رساندن برد خود نیاز دارند و انتخاب تایر باریک‌تر می‌تواند به این امر کمک کند. حداکثر برد خودروهای الکتریکی حدود 400 مایل در هر بار شارژ است، اما به طور متوسط، اکثر آنها حدود 250 مایل دوام می آورند. اگر مالکان می‌خواهند مطمئن شوند که بهترین برد ممکن را برای وسیله نقلیه خود دارند، ایده خوبی است که روی لاستیک‌های خودروهای الکتریکی که به‌طور خاص برای این کار طراحی شده‌اند سرمایه‌گذاری کنند.

5) وسایل نقلیه الکتریکی به تایرهای بادوام بیشتری نیاز دارند:

در نهایت، تایرهای وسایل نقلیه الکتریکی با تایرهای سنتی متفاوت هستند؛ زیرا وسایل نقلیه الکتریکی به دوام شدید نیاز دارند. وزن خودرو، همراه با سطوح گشتاور آنی بالاتر، منجر به سایش و پارگی شدید لاستیک ها می شود.
به طور کلی، دارندگان وسایل نقلیه الکتریکی باید بیشتر از صاحبان وسایل نقلیه معمولی تایرهای خود را تعویض کنند – احتمالاً هر 20000 تا 25000 مایل. با این حال، انتخاب لاستیک‌های مخصوص خودروهای برقی می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین قیمت را به دست آورید. آنها با موادی مانند رزین با بارگیری بالا و منابع طبیعی استخراج شده از سیلیس ساخته شده اند تا دوام و ماندگاری بالایی داشته باشند. ترکیبات قوی‌تر و بادوام‌تر در لاستیک‌های خودروهای الکتریکی نیز به انتقال نیروی الکتریکی کمک می‌کنند. اگر صاحب خودروی برقی هستید و قصد دارید از قابلیت‌های سرعت و شتاب خودرو استفاده کنید، لاستیکی می‌خواهید که بتواند خواسته‌ها را برآورده کند.

تایر خودروی برقی مناسب خود را پیدا کنید:

وقتی نوبت به انتخاب بهترین لاستیک برای وسیله نقلیه الکتریکی شما می رسد، باید تحقیقات کافی انجام دهید و بفهمید که خودروی برقی شما به چه چیزی نیاز دارد. این بهترین راه برای بهبود عملکرد وسیله نقلیه شما و ایمن ماندن در جاده است.

 

طوس تایر با ارایه انواع تایرهای صنعتی و راهسازی، ماشین آلات حمل و نقل، آتش نشانی، آمبولانس و کشاورزی با تضمین مناسب ترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز صنایع مختلف و پیمانکاران عزیز اقدام به ارایه لاستیک های مصرفی نموده است.
با ما در ارتباط باشید:
دفتر مشهد :

05138533568 – 05138599845 – 05138543583

نوشته‌های پیشین
مشاهیر لاستیک جهان
نوشته‌ی بعدی
تایر تابستانی یا تایر تمام فصل …!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دو + سه =

فهرست